Zapytaliśmy Powstańców, co chcieliby przekazać dzisiejszej młodzieży... Zobacz, co odpowiedzieli [WIDEO]

Dellfina Dellert, Michał Piwnicki
28.07.2016 14:44
Mija kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Spotkaliśmy się z ostatnimi żyjącymi świadkami tych sierpniowych dni z 1944 roku, osobami, które wzięły czynny udział w powstaniu. Podziękowania dla:
Agnieszki Pawelec
Anny Kotonowicz
Marty Pali

oraz wolontariuszy:
Klaudii Abucewicz
Barbary Bertel
Joanny Sadowskiej
Michała Studniarka
Justyny Szczepańskiej
Agaty Utlińskiej
Jana Wawszczyka
Justyny Witkowskiej
Basi Zakrzewskiej
Adama Żychińskiego
Komentarze (27)
Zaloguj się
 • avatar

  opt

  Oceniono 11 razy 9

  Oni to przeżyli. Ich koledzy i koleżanki zapłacili życiem za głupotę politycznie nakręconych zwierzchników, podjudzanych przez rząd uciekinierów na emigracji. Zostawili Polaków i Polskę i schowali się w bezpiecznym miejscu jak Kaczyński w stanie wojennym. Bawili się podobnie jak i teraz w rządzenie. Nie zrobili nic , bo sojusznicy ze wschodu i zachodu - jak kto chce- załatwili Polskę na długie lata. Nie zrobili nic co by można było świętować, chyba że ktoś lubi świętować klęski, a teraz na plecach biednych powstańców wspinają się nieuki, darmozjady, nieudaczniki w postaci Maciarewiczów, Jakich, Kaczyńskich , Dudków, Szydłów ,Kurskich,...i wiele innych kanalii siedzących niestety na Wawelu na spotkaniu z Papieżem. Młodzi słuchajcie dziadków powiedział Papież, bo politycy( w domyśle) robią wam wodę z mózgu. Papież odznaczył Rzeplińskiego, chyba nie bez przyczyny, bo wie i widzi kto jest patriotą i kto mimo nieprzeciętnego szczucia stara się o zachowanie demokracji w Polsce. ŚDM się skończyły, kanalie pokazały się u jego boku a słowa Papieża umknęły uwadze- to takie rodzime - o zgrozo.

 • avatar
 • avatar

  jurek42

  Oceniono 9 razy 7

  dziękuję Lechowi Wałęsie, ze nie poprowadził narodu polskiego na rzeź jak ci dowódcy powstania warszawskiego ....łatwo szafować krwią ludzi pragnących wolności. Lech Wałęsa dokonał czegoś co w w historii Polski nikt nie dokonał. Odniósł zwycięstwo bez rozlewu polskiej krwi. Teraz mówi się ,z e to żadna zasługa , to jak mówiono Kolumbowi ,ze odkrycie Ameryki to żadne dokonanie , każdy by odkrył , kto płynął by na zachód...... jak łatwo sie madrzyć teraz siedząc na Żoliborzu i głaskając kota.

 • avatar

  pyosalpinx

  Oceniono 2 razy 2

  Nic dodac nic ujac....ten filmik powinien byc lekcja historii. Nie zapominac bohaterow tamtych dni, a tym, ktorzy tego nie przezyli i dyktuja to jak mamy swietowac...niech lepiej zamkna paszcze

 • avatar

  the_michal

  Oceniono 4 razy 2

  Chyba mogli by przekazać, że czasem warto się powstrzymać pomimo, ze cię ktoś "wkórfia". Nie narażać życia niewinnych ludzi, i powodować miliardowe straty. Potencjał ludzki, który uleciał w re 63 dni mógł służyć w powojennym odbudowywaniu kraju.

 • avatar

  cucurucu

  Oceniono 1 raz 1

  Ta ostatnia pani dobrze powiedziala, ze szkoda slow bo mlodzi i tak zrobia co zechca...

 • avatar

  theorema

  Oceniono 3 razy 1

  wczoraj rozmawialiśmy o tym z kolegą - to prawda, co mówi ta pani na końcu, pewnie zrobilibyśmy tak samo. Ile można żyć w napięciu, pod okupacją? Ile można udawać, że to jest normalne życie, jak jest wojsko na ulicach, wojsko obcego państwa? Ile można czekać, aż politycy rozwiążą między sobą, do kogo należą ziemie? Tu jest pytanie nie o to, po co poszli do powstania, tylko dlaczego. Dlatego, że nie mogli już wytrzymać, że musiał być przełom, w tę, albo inną stronę. Przecież mieli nadzieję na zwycięstwo. A gdyby nie, umierając zapewnili sobie wolność, na lepszym świecie, gdzie wojen nie ma. Czasem lepsza śmierć, niż życie w niewoli, strachu. Z opowieści powstańców przytaczanych co roku wyłania się jeden fakt - Niemcy, w ogromnej większości naprawdę czuli nienawiść do Żydów, do Polaków. To nie tak, że oni działali tylko wtedy, kiedy im dowódca kazał. Nie, niemalże dla rozrywki strzelali do ludzi, jak do kurczaków. Tak, jak dziś strzelają dzieci do potworów w grach komputerowych.Ile można żyć ze świadomością, że jest się celem w grze? Możemy ubolewać nad śmiercią tych wspaniałych, młodych ludzi, ale im się już należała wolność. Nawet ta osiągnięta poprzez śmierć. Nie mamy prawa oceniać, ile jeszcze daliby radę wytrzymać pod niemiecką okupacją, rok, dwa lata, czy czterdzieści. Wierzyli, że należy im się wolność i postanowili spróbować o nią zawalczyć, jak umieli. Że po wojnie wpadliśmy w kolejne sidła, tym razem stalinowskie, to inna sprawa. Że znów wolność była filtrowana przez wytyczne z Kraju Rad, to prawda. Dlatego teraz, od 1989 roku mamy najlepszy czas. Pieprzyć te wszystkie dobra konsumpcyjne, które przyniósł nam kapitalizm. Ja się cieszę, że mogę iść spokojnie ulicą, że nie aresztują mi rodziny za nic. Nadal bliski może wyjść z domu i nigdy do niego nie wrócić, co mnie osobiście dotknęło, ale nie czuję przez cały czas, namacalnie, że ktoś mnie nienawidzi, moich przyjaciół, rodziny, za sam fakt, że żyjemy. Tak, owszem, są tacy, nienawidzą w imię swojej religii i wyrażają swoją nienawiść w zamachach, ale to nie jest jeszcze przyczyną tego permanentnego strachu, jaki musiał być udziałem ludzi mieszkających w Polsce w czasie wojny. Nikt z nas, którzy tego nie przeżyli, nie jest w stanie sobie tego wyobrazić i nie ma prawa wymagać od tych starych ludzi, żeby kajali się za swoje pragnienie wolności.

 • avatar

  jazoo

  0

  Wyobraźcie sobie teraz taką sytuację. Urodziło wam się dziecko. Wchodzicie że szpitala i podchodzi do was żołnierz. Wyciąga broń i zabija dziecko, następnie zabija matkę a ciebie jako ojca wysyła do obozu. Przyglądają się temu ludzie. Chcą zabić żołnierza ale się boją. Narasta w nich agresja. Dzień w dzień widzą taką sytuację kilkanaście bądź kilkadziesiąt razy. To już jest chęć zemsty. Mija 5 lat agresji. Do tego dochodzi powstanie Gettcie. Ludzie palenii żywcem. Ten, który tego nie przeżył, ne powinie komentować tej decyzji.

 • avatar

  jazoo

  0

  Do wszystkich hejterów. Który z was chciałby zostać odstrzelony, idąc do sklepu. Który z was chciałby trafić do obozu koncentracyjnego, idąc ulicą. Który z was chciałby trafić na roboty. Czy uważacie, że ktokolwiek z zewnątrz miał wpływ na wybuch powstania. Ludzie z Warszawy go chcieli. Wybuch powstania był chamowany przez AK i władzę z zewnątrz. Powstanie w Gettcie było początkiem . Ludzie widzący zabijane matki z dziećmi, dzieci odsztrzeliwane na ulicy. Dla większości z nich to było nie do przyjęcia. Ja sobie tego nie wyobrażam. Czy ci wszyscy hejterzy czkaliby na śmierć?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX