"Pierwszy papieros. Zapalony... no po prostu z głodu". Zapytaliśmy Powstańców 44' o to, co najbardziej pamiętają z tamtych dni

Scenariusz i reżyseria: Dellfina Dellert; produkcja: Dorota Konarska; zdjęcia: Michał Piwnicki, Julia Karasiewicz; montaż: Michał Piwnicki, Magdalena Małecka; dźwięk: Kacper Spórna
31.07.2017 13:30
Czasem to był papieros - ten pierwszy, wypalony nie dla zabawy, ale żeby nie czuć okropnego głodu. Pierwszy zabity człowiek. Największy strach, gdy wiedziało się już, że jest się 'na stracenie', ale nie wolno było zejść z barykady.

1 sierpnia to data szczególna dla wszystkich Polaków, więc kolejny raz oddajemy głos Powstańcom, bohaterom 1944 roku. Co z 63 dni Powstania Warszawskiego zapamiętali najbardziej? Poznajcie powstańcze historie i pamiętajcie, że oni mieli wtedy po 14, 15, 16 lat, czasem jeszcze mniej.

Wszystkie historie Powstańców 44' można obejrzeć na stronie: powstanie44.gazeta.pl. Przez 63 dni powstania będziemy je publikować także na głównej stronie Gazeta.pl.

Sprawdź też: 44 książki o Powstaniu Warszawskim >>
Komentarze (217)
Zaloguj się
 • avatar

  ziggybum

  Oceniono 32 razy 18

  Niestety - dziś Powstanie, podobnie jak katastrofa smoleńska - zamiast z zadumą i refleksją kojarzy się coraz bardziej z nachalną propagandą PiSowców oraz patriotycznymi gadżetami - naklejkami na samochodach i obleśnymi koszulkami. Tak właśnie zohydza się pamięć o wydarzeniach doniosłych, ale trudnych.

 • avatar

  pakulec

  Oceniono 17 razy 11

  wszędzie pełno wspomnień Powstańców - żołnierzy, a nigdzie nie ma wspomnień zwykłych Warszawiaków - tych których zginęło najwięcej i którzy najbardziej cierpieli.

 • avatar

  maks1956

  Oceniono 14 razy 10

  To gen. Władysław Anders był jedynym dowódcą Polskich Sił Zbrojnych, który miał odwagę otwarcie skrytykować dowództwo AK za decyzję o rozpoczęciu powstania warszawskiego. To ich błędy zadecydowały losie zwykłych mieszkańców Warszawy, którzy ponieśli największe ofiary.Czołowi dowódcy Armii Krajowej przebywający wówczas w Warszawie: Tadeusz Bora-Komorowski, Leopold Okulicki i Antoni Chruściel najwyżsi oficerowie w Komendzie Głównej AK byli „dość kiepskimi wojskowymi. Ludzie ci mieli opinię miernych fachowców”. Mimo to wzięli na swoje barki decyzję o skazaniu Warszawy i jej mieszkańców na pewną zagładę. Jak wspominał Jan Nowak-Jeziorański, w przeddzień wybuchu powstania gen. Okulicki „nie odczuwał wahań ani rozterki – wynikało to z jego brawurowej natury żołnierza pędzącego do szturmu z zamkniętymi oczyma”. Winni zaniedbania byli także wszyscy dowódcy wojskowi AK w Polsce bo to na nich spoczywało zadanie precyzyjnego rozpoznania możliwości militarnych własnych i wroga. Z zadania tego się nie wywiązali.Skutek tego nieudanego powstania warszawskiego był taki ze : Śmierć poniosło ok. 200 tys. cywilów. Część zginęła na skutek bombardowań, część została rozstrzelana podczas licznych egzekucji. Inni zmarli z głodu, wycieńczenia, chorób, braku lekarstw. Z tych, którzy przeżyli, około pół miliona rozpoczęło wielotygodniową tułaczkę po całym kraju a ok. 100 tys. zostało wywiezionych do obozów pracy w Niemczech. Straty materialne są prawie niemożliwe do oszacowania. W rozpoczętej po stłumieniu powstania akcji niszczenia Warszawy zniknęło ok. 90% wszystkich stołecznych zabytków. Zagładzie uległy tysiące woluminów, obrazów i innych dzieł sztuki – skarbów kultury narodowej. Zawiedli przywódcy Armii Krajowej, bo ideologiczny zapał przesłonił im oczy. Zawiódł wódz naczelny, bo nie zabronił rozpoczęcia powstania. Zawiedli emigracyjni politycy, bo pochłonięci walkami wewnętrznymi zapomnieli o narodzie, który reprezentowali.

 • avatar

  ja_dular

  Oceniono 17 razy 9

  To była taka piękna katastrofa. Polacy kochają tarzać się we własnej krwi przelanej na darmo.

 • avatar
 • avatar

  wpm1

  Oceniono 11 razy 7

  "Pierwszego Niemca, hitlerowca, zabiłem, mając 14 lat", a w tym czasie i miejscu przeciętny Niemiec, hitlerowiec, zabił kilku takich 14 latków...

 • avatar

  dama_z_bagien

  Oceniono 9 razy 7

  Powstańcom powinniśmy oddać należny hołd - i z tym się zgadzam. To byli bardzo młodzi ludzie, niektórzy wręcz dziećmi byli, ale nie usiłujcie mnie tutaj przekonywać, że Ci co wydawali rozkazy są bez winy. Dobrze wiedzieli, że nie ma szans na zwycięstwo a mimo to bez skrupułów posłali kwiat młodzieży na śmierć. Skutki ich idiotyczny rozkazów były tragiczne. Wymordowano ludność cywilną , zabito prawie wszystkich powstańców, zburzono Warszawę , zamieniono w gruzowisko...i za taki właśnie rozkazy decydenci tego Powstania ponoszą odpowiedzialność.
  A teraz możecie mnie tutaj zlinczować , ale powiem co mi to przypomina....Wojska Obrony Terytorialnej - sami młodzi ludzie, bez doświadczenia , nieodporni na propagandę największego szkodnika Polski, podejrzewanego w agenturę na rzecz Rosji...czy też mają czekać na sygnał, gdy zbuntuje się zmęczone " perfidną zmianą " społeczeństwo ? Czy po to jest tworzony WOT ?
  W czasach słusznie minionych mieliśmy ORMO i było ZOMO ...Młodzi ludzie chcąc uniknąć służby wojskowej masowo " odrabiali " ją w ZOMO i do głowy by im nie przyszło, że zostaną wykorzystani do walki ze społeczeństwem a jednak ich w tym celu wykorzystano ... Tak, Pani Prezydent - każde pokolenie ma tzw " swój sprawdzian ". Najtragiczniejszy sprawdzian przeszli Powstańcy Warszawscy. Stan Wojenny też zebrał swoje dużo mniejsze żniwo... Kiedy podła zmiana doszła do władzy, to ja tak bacznie obserwuję co się dzieje i do jakich celów są wykorzystywani perfidnie młodzi ludzie, podatni na propagandę , na kłamstwo , na obiecanki , na granie uczuciami, patriotyzmem . I kto gra na tych " skrzypcach " ??
  Tak jak zawsze - dorośli ludzie, mający jakiś tam chory cel.... Nie mam racji ??

 • avatar

  e50504

  Oceniono 39 razy 7

  Dlaczego 1 sierpnia do data szczególna dla wszystkich Polaków? Bo grupka ludzi rzuciła się z kijami na czołgi? Bo przegrali wszystko co było do przegrania? Bo zrobili większy prezent Stalinowi niż mogła zrobić cała jego bezpieka? Bo rozpoczęli rzeźnię, w której zginęło więcej osób niż od bomby atomowej w Nagasaki? Bo zniszczyli stolicę?

  Ktoś, coś?

 • Oceniono 10 razy 6

  To ważny dzień ale smutne jest to że obecny obóz władzy tzw. "Dobrej zmiany" zawłaszcza tak ważne świeto państwowe!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX