"Prawdę mówiąc powstanie to była zemsta za dziadka i ojca, żeby jak najwięcej tych Niemców pozabijać"

Redakcja
02.08.2017 00:42
Wiesław Wellman razem z wujkiem i dziadkiem został wyprowadzony z domu w nocy, 27 grudnia 1939 roku. Mieli być rozstrzelani w Wawrze. 'Wujka puścili, bo miał opaskę Eisenbahn - pracował na kolei, to kazali mu wrócić, a dziadka rozstrzelali' - wspomina powstaniec.
Komentarze (21)
Zaloguj się
 • Marta Kowalska

  Oceniono 5 razy 5

  Od razu przypomina się scena z Monty Pythona z Frontem Wyzwolenia Palestyny Oddziałem Samobójczym... Ale im pokazaliśmy...

 • avatar

  lysy-lysy

  Oceniono 5 razy 5

  No to pozabijali. Niemcy do 2 tysięcy zabitych 10 tysięcy rannych. Powstańcy 30 tysięcy zabitych. Ofiary cywilne ponad 1250 tysięcy, pól miliona wygnanych na roboty, do KLów, ciekawe ilu przeżyło. Miasto kompletnie zniszczone.Ale zemsta dokonana.

 • avatar

  burkoslaw1

  Oceniono 2 razy 2

  I wyszło zginęło jeszcze więcej cywili kwiat narodu który mógł rzeczywiście próbować przeciwstawić się całkowitej komunizacji państwa, a AK przestało się liczyć jako siła polityczna i militarna. Oto wynik tego powstania. Sam Anders stwierdził że decydujących o rozpoczęciu powstania należałoby rozstrzelać lub powiesić za zdradę. Samo powstanie było pomysłem tylko jego przywódców którzy liczyli na lepszy start w ewentualnych powojennych wyborach, do czego tak się śpieszyli że ogłosili powstanie w najgorszym możliwym terminie czyli wtedy gdy zobaczyli czołgi radzieckie, ale nie sprawdzili że te czołgi się wycofują bo Niemcy odcięli im na 2 tygodni zaopatrzenie. Tym samym Stalinowi dali świetną wymówkę do nie ruszenia z ofensywą aż do upadku powstania (choć zdolność operacyjną jego siły i tak miały dopiero pod jego koniec)

 • avatar

  teclaw

  Oceniono 2 razy -2

  Dobrze że kibole Legii przypomnieli ostatnio światu co ci niemieccy mordercy wyrabiali w Warszawie...

  MSZ powinien zapłacic tą kare co UeFA nałożyła.

 • avatar

  teclaw

  Oceniono 2 razy -2

  A ile Niemcy ukradli z warszawskich domów?

 • avatar
 • avatar

  polak022

  Oceniono 4 razy -4

  Mój dziadek opowiadał że najgorszy okres w jego życiu to okupacja niemiecka. Mówi że wtedy jak się wyszło z domu to już nie wiadomo czy się wróci.

  A teraz interesu niemieckiego bronią Tusk, Platforma Obywatelska, Nowoczesna.

 • avatar

  e50504

  Oceniono 5 razy -5

  Niemców? Taki dobry naród, przewodnika Europy i lidera w walce o prawa człowieka?

  Mein Antiracist Kampf!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX